نکاتی که باید برای تدریس زبان به کودکان بدانید.

وبلاگ

نکاتی که باید برای تدریس زبان به کودکان بدانید.

اگر آموزگار کودکان هستید، حتما می‌دانید که چقدر جذاب و رضایت‌بخش است. اما همیشه بازی و سرگرمی نیست. آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست. معلم‌هایی که دلشان می‌خواهد…

توسط tondar
-- آخرین بروزرسانی : ۰۳-۰۸-۱۳۹۸
-- بازدیدها : ۷۶
اشتراک گذاری در :
امتیازدهی به مطلب :
0

اگر آموزگار کودکان هستید، حتما می‌دانید که چقدر جذاب و رضایت‌بخش است. اما همیشه بازی و سرگرمی نیست. آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست. معلم‌هایی که دلشان می‌خواهد تدریس به کودکان را تجربه کنند باید بدانند که این کار، سختی‌ها و چالش‌های زیادی دارد.

اگرآموزگارکودکان هستید یا دوست دارید به کودکان درس بدهید، حتما مقاله زیر را بخوانید.

 واقعا برای تدریس آماده‌اید؟

اگرمی‌خواهید به کودکان درس بدهید برای اینکه فکرمی‌کنید کار آسانی است، بهتراست اصلا شروع نکنید. چون این کارمناسب شما نیست. کارکردن با کودکان انرژی و خلاقیت زیادی می‌طلبد. بچه‌هاهمیشه شما را سرپا نگاه می‌دارند. همیشه شما را غافلگیر و متعجب می کنند. فکرنکنید چون می‌خواهید رنگ‌ها و حیوانات را درس بدهید، کار آسانی است. بعد از هر کلاس خسته می‌شوید اما شادیتان را نمی‌توانید با هیچ چیزعوض کنید.

یک برنامه‌ریزی ساده به موفقیت بیشتر کمک می‌کند.

خیلی از معلم‌ها هیچ ایده و برنامه‌ای برای کلاس ندارند. فکر می‌کنند در طول کلاس فکری به ذهنشان می‌رسد. شما این اشتباه را تکرارنکنید. آماده بودن برای کلاس ضروری است. باید وسایل مختلفی برای تدریستان استفاده کنید. شاید بعضی از کلاس‌ها فقط وایت‌برد و مارکرلازم داشته باشند. اما هیچ کلاسی شبیه دیگری نیست. هرکلاسی وسیله خاصی لازم دارد. برای یک‌ماه یا یک‌هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ برای هرجلسه هم جداگانه برنامه‌ریزی کنید.

یک نمونه طرح درس رو اینجا ببینید.

سعی کنید برای هوش‌های مختلف چیزی داشته باشید.

همه بچه‌ها توانایی‌ها و ضعف‌هایی دارند. معلم باید از توانایی‌های بچه‌ها استفاده کند.  آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. ضعف‌هایشان را به قدرت تبدیل کنید. برای رسیدن به این اهداف باید سبک یادگیری آن‌ها را بدانیم. هوش‌های مختلف را بشناسیم و بتوانیم به همه چیزی آموزش دهیم. هوش‌های مختلف از این قرار است. هوش زبانی، هوش موسیقایی، هوش بصری- فضایی. هوش جسمی، هوش عقلانی، هوش معنوی. هوش هیجانی،هوش درون فردی و طبیعت گرا.

به عنوان مثال:

 • کسی که هوش موسیقایی دارد، با شعر و آواز بهتر یاد می گیرد.
 • کسی که هوش جسمی دارد، با بازی‌های حرکتی یاد می گیرد. مثلا برای تدریس اعضای بدن به او باید از بازی Simon says استفاده کنید.
 • کسی که هوش بصری-فضایی دارد، با نقشه، نمودار و تصویر یاد می گیرد. بُرد گِیم (board game) هم مفید خواهد بود.                                                                                                                             برای دیدن یک نمونه فعالیت برای هوش بصری کلیک کنید

 اجازه ندهید شاگردانتان خسته شوند.

بچه‌ها وقتی خسته می‌شوند نه توجه می‌کنند نه چیزی یاد می‌گیرند. البته لازم نیست دلقک بازی دربیاورید. آن‌ها برای یادگیری آنجا هستند نه برای اینکه شما سرشان را گرم کنید. کار شما این است که یادگیری را لذت‌بخش کنید. برای لذت‌بخش کردن کلاس می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • وقتی برای مدتی روی صندلی نشستند و تکلیف‌ها را انجام دادند، بلندشان کنید. با یک بازی آن‌ها را به حرکت وادارید. بچه‌های ده سال به بالا می توانند یک ساعت نشستن را تحمل کنند اما هرگز بچه‌های کوچکتررا زیاد نشسته نگه ندارید.
 • در کلاستان از موضوعات مرتبط با زندگی واقعی استفاده کنید. فلش‌کارت‌ها بزرگ، رنگارنگ و جذاب هستند اما بعد ازمدتی خسته کننده می‌شوند.

ترکیبی کار کنید

کلاس زبان فقط جای خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن نیست. جایی برای پریدن، آوازخواندن و فعالیت‌های جسمانی هم هست. بهترین روش تدریس، ترکیبی ازهمه‌ی روش‌های تدریس است. ممکن است کلاس را با آهنگ شروع کنید. فعالیتهای مربوط به خواندن را بعد از آن انجام دهید. شاید با بازی شروع کنید. شاید مشق‌ها رو ببینید. بهترین قانون این است که فعالیت‌های مستقل و بدون سروصدا را با فعالیت‌های پرجنب‌وجوش جایگزین کنید.

برای دیدن فعالیت‌هایی برای شروع کلاس اینجا کلیک کنید.

آماده معاشرت با والدین باشید.

درکلاس‌های کودکان برعکس بزرگسالان، حتما باید با والدین بچه‌ها گفتگو کنید. مخصوصا در مورد موارد زیر:

 • انتظاراتی که از دانش‌آموز دارید
 • در مورد پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز و رفتارهای او در کلاس

والدین را تشویق کنید تا ازبچه‌ها بپرسن در کلاس چه‌چیزی یاد گرفته‌اند. حتی اگر خودشان چیزی از زبان نمی‌دانند. مثلا می‌توانند از بچه‌ها بخواهند برایشان شعر بخوانند. داستانی را که در کلاس شنیده اند، تعریف کنند. کی معلم تشویقشان کرده و… . این کاراهمیت زیادی دارد. باعث توجه بیشتر بچه ها در کلاس می شود.

مجهز باشید.

آموزگار انگلیسی بچه‌ها حتما باید وسایل مختلفی برای انجام فعالیت‌ها و بازی‌ها داشته باشد. وسایل زیر پرکاربردترین‌ها در کلاس زبان هستند.

 • فلش کارت
 • تاس
 • کاربرگ های مختلف
 • اسباب بازی  مثل ماشین‌های کوچک در رنگ‌های مختلف
 • عروسک یا پاپت برای اجرای نمایش در کلاس و تقویت مهارت‌های گفتاری.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عروسک‌های نمایشی این دو مطلب را بخوانید:

 1. نقش عروسک های نمایشی در کلاس زبان.
 2.  چطور از عروسک های نمایشی برای تقویت زبان بچه ها استفاده کنیم؟ 

فراموش نکنید که کلید موفقیت، فقط بازی نیست.

هر بازی و فعالیتی که در کلاس زبان انجام می‌دهید باید حتما به افزایش مهارت‌های زبانی بچه‌ها کمک کند. هدف شما از کلاس رفتن فقط بازی کردن نیست. بلکه یاد دادن زبان از طریق بازی‌های موثر در کلاس زبان است.

جملات را جایگزین کلمات کنید.

درس‌ها باید طبق اهداف یادگیری، برنامه ریزی شود. لغات و قواعد باید در جمله تدریس شود. مثلا برای آموزش غذاها باید غذاهای مربوط به صبحانه، نهار یا شام را درس داد. فراموش نکنید که دادن لیست کل غذاها و حفظ کردن کلمات در یک لیست کار اشتباهی است.

بچه‌ها را با انگیزه نگه دارید.

بعد از ۱۰ سالگی، خیلی از بازی‌ها دیگربچه‌ها را سرگرم نمی‌کنند. پس، باید با بازی‌های دیگری جایگزین شوند. سعی کنید با علایقشان آشنا شوید.

اگر به کتاب‌خواندن علاقه دارند،کتاب‌ها و رمان‌های مورد علاقه‌شان را بشناسید. نوشتن درباره نویسنده مورد علاقه‌شان خیلی بیشترازنوشتن درمورد زمان حال ساده آنها را جذب می‌کند. بچه‌های اهل ورزش بازی‌های حرکتی و رقابتی رو دوس دارن.

لحظات زیبایی که با بچه‌ها می‌گذرد، مهم‌ترازمشکلاتی است که درتدریس به آن‌ها وجود دارد. یادگیری زبان یک کار طاقت‌فرسای روزمره نیست. یک تجربه مثبت یادگیری است که تا سال‌ها در ذهن می‌ماند. از درس دادن به بچه‌ها لذت ببرید و یادگیری را برایشان لذت‌بخش کنید.

3
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات دیدگاه
2 دیدگاه های دارای پاسخ
1 فالورها
 
بیشترین واکنش ها به دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه ها
2 نویسندگان دیدگاه ها
tondarDavidNot تازه ترین نویسندگان دیدگاه ها
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
اطلاع از
DavidNot
مهمان

Hello. And Bye.
google404
hjgklsjdfhgkjhdfkjghsdkjfgdh